Lapsepuhkusest

1.aprillil 2022 kehtima hakanud uue lapsepuhkuse kasutamise korra järgi on õigus mõlemal töölepingu alusel töötaval vanemal kasutada 10 tööpäeva tasustatud lapsepuhkust iga lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamise kalendriaasta lõpuni.

Mitme lapse kohta saab lapsepuhkust kasutada kokku kõige rohkem 30 kalendripäeva ühes kalendriaastas.

Puhkust on võimalik kasutada kas ühes osas või päevade kaupa. Vanematele on lapsepuhkuste kasutamine paindlik ja individuaalne – kummalgi vanemal on oma puhkepäevad, mida teisest vanemast sõltumatult kasutada. See annab vanematele võimaluse ka koos samal ajal lapsepuhkuse päevi planeerida. Lapsepuhkused ei aegu igal aastal, vaid kehtivad lapse 14-aastaseks saamise kalendriaasta lõpuni.

Lapsepuhkust on õigus kasutada vanematel, hoolduspere vanematel ja eestkostjatel, kes töötavad töölepinguga või avalikus teenistuses. Teised töösuhte vormid arvesse ei lähe.

Lapsepuhkuse hüvitis

Lapsepuhkuse eest maksab hüvitist sotsiaalkindlustusamet mitte tööandja.

Hüvitise suurus on 50% perehüvitiste seaduse alusel arvutatud vanemahüvitisest, seejuures tagatakse töötajale hüvitis vähemalt töötasu alammääras.

Selleks, et arvutada hüvitise suurus, loetakse puhkuse kasutamisest kolm kuud tagasi ning sellele eelnenud 12 kuud loetakse hüvitise arvestusperioodiks.

Sellel perioodil saadud sotsiaalmaksuga maksustatavad tulud liidetakse kokku ja jagatakse 12-ga saades. Saadud tulu ehk kuumäär jagatakse omakorda 30-ga (saades päevatasu) ning sellest summast võetakse 50%, mis ongi lapsepuhkuse tasu.

Kui saadud summa on väiksem, kui töötasu alammäärast arvutatud tööpäeva tasu siis on lapsepuhkuse tasu suuruseks töötasu alammäärast arvutatud puhkusetasu ehk 2023. aastal 34,25 eurot.

Kui saadud summa on suurem, kui vanemahüvitise maksimaalsest määrast arvutatud päevatasu siis on puhkusetasu suuruseks vanemahüvitise maksimaalsest määrast arvutatud päevatasu ehk 2023. aastal on maksimaalne lapsepuhkuse tasu 71,52 eurot  (4291,29/30 kalendripäevaga)/2).

Lapsepuhkusetasu arvutamiseks võib kasutada ka vanemahüvitise kalkulaatorit https://www.kalkulaator.ee/et/vanemahuvitise-kalkulaator.

Lapsepuhkuse taotlemine

Lapsepuhkust peab taotlema iga lapsevanem ise sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses, kus näeb ka puhkuse päevade arvu, mida saab vastavalt oma soovile planeerida ette kuni kaheks kuuks.

Kuid oluline on silmas pidada, et puhkust ei saa sisestada iseteeninduses tagantjärgi – kõige varasem päev puhkuse kasutamiseks on selle planeerimise päev – ehk saab puhkama hakata samal päeval, mil puhkus iseteeninduses sisestatakse, juhul kui tööandja ei keeldu puhkuse andmisest.

Kui lapsepuhkust puhkuse ajakavasse märgitud ei ole, kuid töötaja soovib seda kasutada 1–15 kalendripäeva, tuleb töötajal puhkuse kasutamisest tööandjat teavitada 14 kalendripäeva ette. Kui aga töötaja soovib kasutada puhkuse ajakavasse märkimata lapsepuhkust järjestikku rohkem kui 15 kalendripäeva (ehk juhul, kui vanem soovib kasutada lapsepuhkust korraga rohkem kui ühe lapse pealt), tuleb tööandjat teavitada vähemalt 30 kalendripäeva enne puhkust.

Iseteeninduses sisestatud puhkuse taotlusele tuleb lisada selle (nende) tööandja(te) e-posti aadress(id), kelle juures soovib lapsevanem puhkusele jääda, nii teavitatakse tööandjat automaatselt lapsepuhkusest.

Allikas: Sotsiaalkindlustusamet