LEI kood ehk Legal Entity Identifier on juriidilise isiku identifitseerimiseks ülemaailmselt kasutatav tunnus, mis koosneb 20-kohalisest tähtnumbrilisest koodist. Iga LEI kood on kordumatu, see määratakse igale juriidilisele isikule ühekordselt ja sama koodi ei saa määrata kellelegi teisele.
LEI kood ei asenda Eesti äriregistri registrikoodi. Eesti siseselt kasutatakse juriidilise isiku tuvastamiseks jätkuvalt registrikoodi.
LEI koodi abil on võimalik tuvastada ülemaailmsetel finantsturgudel osalevaid juriidilisi isikuid.
LEI koodi on vaja juriidilisel isikul, kui ta:
- soovib kaubelda aktsiaturgudel;
- osaleda võlakirjaturgudel;
- teha tehinguid FOREX turul;
- kaubelda tuletisinstrumentidega.
LEI koodi (LEI code) nõue tuleneb Euroopa Liidu tasemel kehtestatud finantsinstrumentide turgude direktiivist (MiFID II) ja tuletisinstrumente puudutavast määrusest (EMIR). MiFID II jõustus alates 3.01.2018.
LEI koodi saamiseks tuleb valida LEI operaator, luua tema veebilehel kasutajaprofiil ja esitada nõutavad andmed. LEI kood väljastatakse vajalike andmete ja kinnituste esitamise korral üldjuhul päeva või paari jooksul. Ettevõttele väljastatud LEI kood jõuab LEI üleilmsesse GLEIFi LEI andmebaasi umbes 24 tunni jooksul pärast selle väljastamist.
Kui Teie tehingu vastaspool (näiteks pank) nõuab LEI koodi, siis saate tehingusse astuda alates hetkest, kui olete endale LEI taotlenud ning väljastatud LEI on avaldatud GLEIFi LEI andmebaasis.
LEI kood väljastatakse tasu eest ja sellega kaasneb iga-aastane hooldustasu koodi uuendamise eest. Tasub tähele panna, et hind võib teenuse pakkujast tulenevalt oluliselt erineda.
Allikas Finantsinspektsioon