Osaühing on kõige levinum ettevõtlusvorm Eestis. Osaühingu eelisteks on:
- lihtne ja kiire registreerimine;
- puudub nõutud osakapital;
- puudub osanike isiklik varaline vastutus osaühingu kohustuste eest.
Osaühingu saab registreerida elektrooniliselt e-äriregistri portaalis, kui
- kõik firma asutamisega seotud isikud (juhatuse liikmed, asutajad jne) saavad esmakandeavalduse ja asutamisdokumendid digitaalallkirjastada;
- osaühing asutatakse rahalise sissemaksega, mis tehakse avalduse koostamise käigus elektrooniliselt e-äriregistri portaalis, kui sissemakse on üle 50 000 euro, väiksema sissemakse puhul piisab juhatuse kinnitusest sissemakse tegemise kohta.
Kui asutate osaühingu notari abil, valmistab notar teie jaoks ette osaühingu asutamise avalduse, asutamislepingu ning põhikirja. Kindlasti tuleb teil asutada ettevõte notari abil, kui:
- äriühingu põhikapitali sissemakse pole rahaline, vaid rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus (näiteks seadmed, tarkvara vms);
- äriühingu asutajad ei saa asutamisdokumente digiallkirjastada.
Riigilõiv osaühingu registrisse kandmise eest on 200 eurot. Kui soovite osaühingu asutada elektrooniliselt kiirmenetlusega e-äriregistri portaali kaudu, on riigilõiv 265 eurot. Riigilõivu on hiljem võimalik kanda loodud osaühingu asutamiskuludesse.
Osaühingu asutamisel notari juures tuleb tasuda lisaks riigilõivule tasuda ka notari tasu. Notari tasu täpne suurus sõltub osakapitali suurusest ja asutajate arvust. Notari tasudele lisandub käibemaks.
Osaühingu sissemakse võib olla nii rahaline kui mitterahaline, viimasel juhul on osakapitali sissemakseks näiteks seadmed, arvutid või muu rahaliselt hinnatav vara.
Allikas Riigiportaal eesti.ee